servisní intervaly

Orientační přehled servisních intervalů náplní, kapalin a některých dílů. Přesné servisní intervaly u různých značek i modelů jsou vždy udány výrobcem v manuálu k motocyklu. Také záleží na stylu jízdy, klimatických podmínkách atd.

Orientační přehled servisních intervalů:

MOTOROVÝ OLEJ + FILTR
Motorový olej měníme nejčastěji v intervalu 6000 km, u motocyklů s malým obsahem olejové náplně už i po 1000 km. Olej by neměl být  starší jak 1 rok. 
Olejový filtr ideálně měníme při každé výměně oleje (někteří výrobci uvádí 12000 km i 18000 km).

VZDUCHOVÝ FILTR
U vzduchového filtru kontrolujeme znečištění v intervalu dle prostředí v kterém je motocykl používán. U silničních moto je prohlídka po 6000 km, kdy provedeme profouknutí (u některých výrobců není čištění tlakovým vzduchem dovoleno), po 18000 km se provede výměna za nový. Interval výměny určíme dle stupně znečištění. U molitanových filtrů se provádí čištění a následné mazání speciálním olejem na vzduchové filtry.

BRZDOVÁ KAPALINA
Průběžně kontrolujeme stav kapaliny v nádobkách – její hladinu a čistotu. Nádobka přední brzdy je u brzdové páky na řidítku, nádobka zadní brzdy nad pákou zadní brzdy nebo pod podsedlovým plastem. Výměna kapaliny se provádí po dvou letech.

ZAPALOVACÍ SVÍČKY
Zapalovací svíčky je dobré (ne vyloženě nutné, pokud nejsou potíže) kontrolovat po 6000 km, životnost je kolem 12000 km. Hodnoty se mohou měnit, zvláště u závodních strojů.

NÁPLNĚ TLUMIČŮ
Zpravidla je servisní interval kolem 20.000 km nebo maximálně 2 roky. Objem náplně bývá kolem půl litru na jednu šavli, tudíž pouze náplň činí zhruba jeden kilogram hmotnosti.

NÁPLŇ KARDANU
Výměna oleje v kardanu je 20 000 km, ozubený spoj promazat grafitovou vazelínou.

SEŘÍZENÍ VENTILOVÝCH VŮLÍ
Ventilové vůle čtyřdobých motorů se seřizují v intervalu 6 000 – 40 000 km dle typu motoru, u motorů s hydraulickými podpěrami se mění v případě problémů “hydroštos” (životnost obvykle 100 tis km a více).

CHLADICÍ SOUSTAVA
U vzduchem chlazeného motoru je nutné dodržovat čistotu chladících žeber pro lepší přestup tepla do vzduchu. Vodní chlazení vyžaduje kontrolu stavu chladící kapaliny v expanzní nádobce (plastová nádobka většinou v blízkosti sedla s ryskami MIN / MAX). Doléváme destilovanou vodou a výměnu kapaliny provádíme dle druhu 2-5 let. Žebra chladiče musí být též udržovány v čistotě a v případě ohnutí lamel mezi žebry je potřeba je narovnat do původního stavu. U olejových chladičů kontrolujeme stav lamel jako u chladičů vodních. U obou systémů koluje chladičem kapalina pod tlakem a je nutné hlídat těsnost vedení případně samotného chladiče.